Empirica poprowadziła warsztaty na Giełdzie Papierów Wartościowych

27 czerwca 2013 w ramach drugiej edycji konferencji zorganizowanej przez Puls Biznesu i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie odbyły się warsztaty handlu algorytmicznego.
Michał Różański, reprezentujący Empiricę poprowadził warsztat na temat praktycznych aspektów wyboru narzędzi dla handlu algorytmicznego przez instytucje finansowe.

Wśród gości byli przedstawiciele firm IBM, Sungard, List oraz M10.

Podczas naszego warsztatu wiele uwagi poświęciliśmy testowaniu tworzonych przez użytkowników algorytmów. Z naszego doświadczenia wynika, że aspektowi temu nie poświęca się wystarczająco wiele uwagi w czasie procesu tworzenia własnych algorytmów w funduszach, co niesie ze sobą wyraźne zagrożenia i nie pozostaje bez wpływu na wyniki funduszy.

Bardzo interesująca była także prelekcja Pana Emila Lewandowskiego, który przedstawił algorytm, mający na celu monitorować ceny instrumentów pod kątem ryzyka wystąpienia ich nagłego załamania.
Na prezentacji, przy użyciu naszej platformy, pokazano uczestnikom, że algorytm był w stanie wykryć Flash Crash prawie na godzinę przed jego rzeczywistym wystąpieniem. A przypomnijmy, że Flash Crash, który miał miejsce 10 maja 2010, był największym jednodniowym spadkiem cen akcji indeksu Dow Jones (ok.9%), trwał raptem kilka minut, po czym spadek niemal w całości został odrobiony. To wydarzenie do dzisiaj budzi wiele kontrowersji odnośnie swoich przyczyn i ich interpretacji.

Bardzo ciekawy jest fakt, że obecnie dostępne są narzędzia (w tym nasze) pozwalające być na takie załamania przygotowanym. To jest przykład zastosowania algorytmów bardzo wymiernie przekładający się na potencjalne wyniki funduszów.

Link do wydarzenia: Konferencja GPW

More on algorithmic trading, can be found on our English website.

Empirica internationally

Empirica as a company specializes in trading software development for capital and cryptocurrency markets. We help hedge funds with our low latency Algorithmic Trading Platform and trading algorithms and crypto trading bots developement. We help market makers with Liquidity Engine – market making bot, and wealth managers with Robo Advisor, wealth management software. We also support crypto exchanges in software development of their platforms.